<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=281019225832277&ev=PageView&noscript=1" />
07 Maj

Dzienniczek żywieniowy, czyli jak dobrze przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka

Przed pierwszą wizytą zawsze proszę pacjentów o przygotowanie dzienniczka żywieniowego, czyli spisanie tego co jedli przez kilka ostatnich dni. Pozwala to na ilościową i jakościową ocenę dotychczasowej diety pacjenta, a także umożliwia wskazanie niedoborów poszczególnych składników pokarmowych. Jak prawidłowo przygotować taki dzienniczek?

 • Spisz swój jadłospis z 3 dni, z czego najlepiej aby były to 2 dni robocze oraz 1 weekendowy
   
 • Podaj ilość zjedzonego produktu. Nie chodzi tutaj o to aby wszystko skrupulatnie ważyć co do grama, wystarczy jeśli zapiszesz ilości w miarach domowych, czyli np. pół szklanki soku pomarańczowego, 2 kromki chleba, 3 kostki czekolady
   
 • Doprecyzuj. Zamiast pisać „kanapki z serem”, zapisz „2 kromki pszennego chleba, posmarowane masłem z 2 plasterkami sera żółtego”
   
 • Podaj godziny spożywania poszczególnych produktów i potraw. Pozwoli to przeanalizować czy jadasz posiłki regularnie i jak często zdarza Ci się podjadać
   
 • Nie pomijaj niczego. Spisując dzienniczek żywieniowy, pacjenci często skupiają się tylko na głównych posiłkach zapominając o podjadaniu. Pamiętaj, że słodycze, słone przekąski czy mleko dodane do kawy również mają kalorie!
   
 • Nie oszukuj. Istotne jest aby nie ulepszać swojego jadłospisu przed wizytą u dietetyka. Przegląd dotychczasowego jadłospisu pozwoli na dokładną analizę niedoborów żywieniowych, a także ułatwi mi pomoc w skorygowaniu błędów żywieniowych w Twoim sposobie żywienia. Pamiętaj, że nie będę Cię oceniać za to, jak się odżywiałeś!
   
 • Nie pomijaj napojów. To kolejna rzecz, która często umyka przy spisywaniu jadłospisu. O ile sama woda nie ma żadnych kalorii, to słodkie napoje czy słodzona herbata już tak i o tym także warto pamiętać
   

W jakim celu przygotowujemy taki dzienniczek?

Im precyzyjniej zostanie przygotowany dzienniczek żywieniowy, tym dokładniejszą analizę dotychczasowego sposobu odżywiania będę w stanie przeprowadzić. Dzięki temu przygotowany przeze mnie jadłospis będzie idealnie dopasowany do potrzeb Twojego organizmu.

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ