mgr Edyta Krupa
11 Lip

Co warto wiedzieć o wodzie?

Odpowiednie nawodnienie to podstawa, szczególnie teraz, gdy za oknem świeci słońce, a termometr pokazuje 30 stopni.

Dlaczego woda jest ważna?

Woda odpowiada za transport wielu składników w organizmie, m.in. tlenu do komórek, a co za tym idzie, odpowiednie nawodnienie wpływa na podniesienie wydolności organizmu. Ponad to reguluje temperaturę organizmu,  nawilża skórę, przez co poprawia jej wygląd i elastyczność.  Może także zmniejszać częste bóle głowy, gdyż bardzo powszechną ich przyczyną jest odwodnienie.

Czy można obliczyć zapotrzebowanie na wodę?

Woda stanowi około 60 – 70% masy ciała dorosłego człowieka i powinna być utrzymywana na stałym poziomie. W praktyce oznacza to, że ilość wody, która zostaje wydalona z organizmu, powinna być równa ilości wypitej. Zapotrzebowanie każdej osoby jest indywidualne. Istnieje jednak prosty wzór, który pozwala obliczyć przybliżone zapotrzebowanie na płyny w ciągu dnia.

Na każdy 1 kg  masy ciała przyjmujemy zapotrzebowanie na poziomie 30 ml/ kg

 

Przykład:

 

Zapotrzebowanie osoby o masie ciała 70 kg wyniesie:

70 x 30 = 2100 ml

 

Warto tutaj zwrócić uwagę, że jest to zapotrzebowanie na wszystkie płyny dostarczane do organizmu w trakcie dnia – w tym kawę, herbatę, zupy i inne.

Mineralna czy źródlana?

Najlepiej wybierać wody średnio- lub wysokozmineralizowane, dzięki czemu oprócz nawodnienia organizmu, dostarczymy sobie ważnych składników mineralnych i zapewniamy optymalne warunki dla funkcjonowania organizmu. Natomiast wody źródlane należy podawać niemowlętom i dzieciom, gdyż wysoka zawartość składników mineralnych w wodzie nie jest wskazana dla najmłodszych.

Gazowana szkodzi?

Jednym  z najczęściej powtarzanych mitów dietetycznych jest twierdzenie, że nie należy pić wody gazowanej, bo szkodzi. Otóż to nieprawda! O ile nie cierpimy na problemy gastryczne (jak na przykład wrzody czy refluks), możemy bez obaw sięgać po wodę gazowaną.

Nie dopuszczaj do pragnienia

Pojawienie się uczucia pragnienia jest pierwszym sygnałem, że organizm jest odwodniony. Warto wyrobić sobie nawyk picia wody po kilka łyków co jakiś czas. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto pamiętać aby zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Dobrym trikiem jest także picie przez słomkę, ponieważ wtedy zawsze wypijamy więcej. Istnieją również aplikacje na telefon, które przypominają o regularnym piciu wody.

Co z wodami smakowymi?

Wody smakowe, choć wyglądają niepozornie, to tak naprawdę prawdziwe bomby cukru! W jednej szklance może znajdować się aż 25 gram cukru, czyli około 5 łyżeczek. Jeśli nie odpowiada nam smak samej wody, lepszym wyborem będzie dodanie do niej plasterka cytryny, pomarańczy lub grejpfruta bądź też kilka listków świeżej mięty.

 

Autor: Edyta Krupa

Twój komentarz




POKAŻ